Aralıklı dişler (diastema)
Mart 22, 2017
Ağız Kokusu
Mart 22, 2017

Çocuklardaki diş tedavilerinde ebeveynlerin,çocuğun ve hekimin en sık yaşadığı problem,çocuğun diş hekimi korkusudur. Genelde her yaş gurubunda görülen diş hekimi korkusu,çocuklarda çok daha fazla tedaviyi kısıtlayıcı hatta engelleyici faktörlerin başında gelir.Eğer çocuğunuzun diş hekimi korkusu varsa;

Öncelikle çocuğunuzu getirmeyi düşündüğünüz diş hekiminizle ön görüşme yapmanızda büyük fayda vardır . Diş hekiminiz çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Diş hekimine gitmeden önce çocuğuma nasıl davranmalıyım?

Birincisi çocuğunuza asla yapılacak olan tedavi işleminde iğne kullanılmayacağını, canının hiç yanmayacağını söylemeyin. Çünkü işlem sırasında anestezi yapılması diş doktoru tarafından gerekli görülebilir, ayrıca tedavi esnasında ufakta olsa acı duyma ihtimali herzaman vardır. Böylece çocuğunuz için istenmeyen bir sürprizin oluşmasının önüne geçmiş oluruz.

İkinci olarak çocuğunuza ilk seansta tedavi yapılması konusunda ısrarcı olmayın, bırakın diş hekimiyle çocuğunuz ilk seansta iletişim kursun.

Üçüncüsü çocuğunuza asla ama asla ”sakın korkma, acımayacak, doktoru kızdırma” gibi çocukta olumsuz düşüncelerin oluşmasına sebep olacak cümleler kullanmayın.

Dördüncüsü tedavi sırasında diş hekimiyle çocuğunuzun ikili diyaloğu arasına mümkün olduğu kadar müdahil olmayın.Diş hekimiyle çocuğunuzun iletişiminin artması açısından bu çok önemlidir.

Beşinci olarak, tedavi esnasında çocuğunuza yönelik olarak ‘ ‘dur elini tutayım, dur ben ağzını sileyim, sakın korkma acımayacak, hadi gözlerini kapat” gibi komutlar asla vermeyin.

Çocuklarda yaş itibariyle beslenme alışkanlıklarının daha çok şekerli gıdalar olduğunu düşünecek olursak süt dişi çürükleri ve diş iltihapları  sık karşılaşılan vakalardır.Süt dişlerinde maydana gelen çürükler, eğer çok fazla ilerlemeden hatta ağrı bulgusu vermeden tedavi edilirse he çocuk hem de ebeveynler açısında tedavi çok daha kolay olur. Ama ne yazık ki hem çocukların diş hekimine gelmek istemeyişi  hem ebeveynlerin çok önemsemeyişi erken ve basit tedavi seçeneğinin ortadan kalkmasına, daha sonrasında anestezi ve kanal tedavisi gibi hatta çekim gibi çocuklar aaçısında çok daha irrite edici tedavilerin uygulanmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Bütün süt dişlerinin belirli bir sürme ve düşme düşme zamanları vardır.Süt dişleri ne de olsa düşüp altından kalıcı dişlerin süreceğini düşünüp , süt dişinin çekilmesini istemek anne ve babaların en sık yaptığı yatalardan biridir. Süt dişi çekimi,eğer düşme zamanı geldiyse yada düşme zamanına çok yakın bir zamanda ise ve dişte aşırı doku hasarı ve iltihap varsa düşünülebilir. Bunun içinde hekim tarafından gerekli radyolojik ve klinik muayenesi yapılarak gerekli tedaviye karar verilmelidir.Önemli bir not ; ASLA ÇOCUKLARINIZDAKİ DİŞ AĞRISINI HEKİME GETİRMEDEN SÜREKLİ AĞRI KESİCİ VEYA ANTİBİYOTİKLE GEÇİRMEYE ÇALIŞMAYIN,ÇOCUKLARINIZDA KALICI ORGAN HASARLARINA SEBEP OLABİLİRSİNİZ !!!!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir